úterý 26. května 2015

S miminem v letadle


Eduard se narodil ve Španělsku a jelikož máme všechny v Česku, zažili jsme několik cest letadlem s miminem. Tím myslím dítě do jednoho roku. A řeknu vám rovnou, že s miminem se cestuje krásně, protože velmi často spí. 

Každé sebemenší dítě musí mít vlastní cestovní doklad, pas nebo v rámci EU občanku. O tom když tak napíšu vlastní článek, protože je to otrava, tak abyste to nemuseli číst, jestli vás to nezajímá. 

Dítě do dvou let nemá svoje vlastní sedadlo, sedí na klíně rodiče, a tím pádem neplatí letenku, jen nějaké taxy, to bývá třeba 500 Kč. Sedadlo vám většinou přidělí oni právě proto, že máte dítě (mají na to nějaký svoje pravidla, jako že nesmí být u nouzových východů atd.) Pokud není let plný a budete mít štěstí na chápavou paní na check-in přepážce, může se vám dostat i celé trojsedadlo jen pro dva rodiče s dítětem (posadí vás na kraje a prostřední sedadlo zablokuje).


Velmi doporučuju mít dítě na letišti i v letadle v nosítku nebo šátku! Malinké mimino v šátku, větší, co už se víc pohybuje a je možnost, že tam nebude chtít být celou dobu letu, tak v nosítku. Máte dítě pořád u sebe, nemůže vám ho na letišti nikdo ukrást (možná jsem trochu paranoidní, ale toho se dost bojím), nemusíte se starat o další věc navíc, mimiko v tom může spát kdykoliv bude potřebovat, nemusíte dítě pořád držet, dá se v tom kojit atd. Na kontrolu přes rámy jsem vetšinou musela nosítko sundat, nechat ho projet rentgenem a s dítětem projít v ruce. V Praze na letišti je babyroom, hledejte cedule u stropu, vedou tam schody nahoru, o kus dál se tam dá dostat výtahem, a doprava. Když si myslíte, že jste někde špatně, že tam už můžou jen zaměstnanci, tak jděte ještě kousek dál a tam to je. Je tam klidná herna, stůl, přebalovací pult, umyvadlo, mikrovlna a postýlky. Je to fakt dobrý!


Každá společnost přepravuje pro dítě do dvou let něco zdarma, podívejte se do cestovních podmínek. Třeba Smartwings (protože z Prahy do Valencie nic jiného nelítá, jinak teda s nima vůbec nejsem spokojená! ale o tom taky až jindy) má zdarma kočárek, autosedačku a cestovní postýlku. Všechno odevzdáte u check-in přepážky, kočárek si můžete (ale nemusíte, nevidím v tom žádnou výhodu, i když jsme ho tak brali vždycky) vzít sebou až ke dveřím do letadla, tam ho popadne zřízenec a donese ho dolů do zavazadlového prostoru. Dají vám ho pokaždé jinak, v Praze jsme ho měli po výstupu z letadla před autobusem, v Barceloně na pásu s nadměrnými zavazadly, ve Valencii normálně na pásu s kuframa. Pořídili jsme kočárek z druhé ruky právě do letadla, protože je dost pravděpodobné, že se mu něco menšího či většího stane. Náš první kočár má spálené gumové madlo, není to žádná hrůza, ale nepřežil to bez nehod no.

Jinak na palubu není potřeba moc věcí, Eda opravdu spal 95 % času ze všech letů. Při vzletu sedí dítě obkročmo na klíně mámy čelem k ní, což je poloha v nosítku. Od leušky dostanete pás s okem, které se navlékne na váš pás. Já pak ten dětský připínám skrz nosítko, přes šátek mi to nešlo, tak jsem ho tam jen zastrčila, stejně tím drží líp než pásem. Ale letušky na to koukaj, jestli tam ten pás máte. Při vzletu je nejlepší kojit. Na letišti jsem se vždycky snažila, ať Eda už nepije, aby si to právě nechal na ten vzlet. A jak pil, tak u toho usnul a spal celou cestu. Spolehlivě, vždycky. Asi i zvuk toho letadla ty děti uspává, i když jsme letěli v dobu, kdy Eduard normálně nepsí, tak v letadle spal. Ale na vzlet je dobré mít lahvičku s nějakým džusem, stalo se mi, že Edu jednou začaly bolet uši, nechtěl mlíko a plakal. Tak zabral právě džus, uši se uvolnily, přestal brečet a u kojení usnul. A pak bych pro jistotu vzala nějaké hračky podle subjektivního vkusu každého dítěte, dřevěné auto, plastové prase, knížku a tak. A do telefonu nebo tabletu nějaký film pro trochu větší dítě pro případ krize, i kdyby to bylo mimo vaše zásady, velmi reálně si dokážu představit situaci řvoucího dítěte, které se nudí a musí to vydržet ještě dvě hodiny...


Tak to je snad všechno. Pokud máte otázky, ptejte se. Takový dlouhý článek a přitom na tom nic není. Nosítko a kojení.

1 komentář:

  1. Ja cestujem s Airberlin/Niki a teda okrem jedneho razu som muselu dceru z nositka vybrat von (raz sa mi nepovedali vobec nic a druhykrat som povedala, ze chcem vidiet na papiery, ze je to zakazane a vtedy mi to dovolili na vlastne riziko..no comment). Inak teda tato spolocnost dava babatka s rodicmi do prvej rady (ak sa da) a maju moznost aj skladacej postielky, ktoru sme ale nikdy nevyuzili a ani som o to nevedela nebyt jednej rakusanky, ktora si postielku vypytala pre syna. Ja ked ju nemam v nositku, tak sa mi osvedcilo sediet pri okne a vypytat si vankus, ktory si dam pod ruku a dcera mi tiez vzdy pri kojeni zaspi. A ked je zle, tak si ju po vzlete dam do nositka a prechadzam sa po ulicke :-)

    OdpovědětVymazat