sobota 5. prosince 2015

Oblékání do autosedačky

Dlouho tu nic nepřibylo, ale tajně pořád na něčem pracuju. Už brzy bude první z recenzí autosedaček PSJ (čti proti směru jízdy). 

Dnes tu máme jeden článek o oblékání dětí v zimě do autosedačky. Jasná zpráva je, že děti nesmí být do sedačky moc oblečené. Jde hlavně o kombinézy, zimní bundy a další buřtíkaté kousky (hezké slovo, že?)

Teď si vysvětlíme proč. Můžete si vyzkoušet jednoduchý pokus. Dát dítě do autosedačky v kombinéze, zapnout a utáhnout popruhy, jako normálně. Pak rozepnete popruhy a dítě vyndáte bez povolování popruhů, svléknete mu kombinézu a tlustý svetr a zapnete popruhy tak, jak byly nastavené. Bude je mít dítě na těsno kolem těla? Tak aby bylo bezpečně drženo v sedačce v případě nárazu?

Nebude. Bude mít popruhy volné a bude tam mít prostor, kudy by mohlo vypadnout. Zimní kombinéza a buřtíkaté bundy jsou tvořené látkou a nějakou výplní, oba tyto materiály se při silném zmáčknutí o hodně zmenší. A tak při nárazu by místo té kombinézy byla v podstatě jenom díra, popruhy by nebyly utažené kolem těla, ale měly by tam mezeru o tloušťce té zimní bundy, tak jako v našem pokusu. 

A když ty pásy hodně utáhnu, aby to mělo dítě fakt na těsno i přes bundu? Neutáhnete to tak silně, jakou sílu bude mít případný náraz. Jednak asi nemáte takovou sílu a jednak by to vašemu dítěti nebylo úplně příjemné být celou dobu tak napevno utažené.

Takže dítě do autosedačky svlékneme do trička a mikiny nebo svetru, zapneme do sedačky a přes pásy ho můžeme přikrýt dekou nebo mu navlíkneme bundu obráceně, tedy zadek dopředu a ruce do rukávů. To samé platí pro péřové peřinky, které někteří, v čele s jednou paní cvičitelkou, doporučují používat vždy a všude, včetně autosedačky. Bezpečné to není ani náhodou. Já si teda ani neumím představit, jaky by šlo dítě v peřince do autosedačky pořádně připoutat. Je potřeba používat fusaky, které mají připravené díry pro popruhy autosedačky, takže položíte fusak, protáhnete popruhy, vložíte dítě, připoutáte dítě, utáhnete popruhy a pak zabalíte fusak. 

A znovu musím napsat, že to všechno platí, i když jedete jenom kousek, jenom po vesnici, jenom ráno, když nejezdí auta a podobně. Na jakkoli krátké cestě se může stát nehoda... Ta chvilka svlékání a oblékání za to stojí.

Žádné komentáře:

Okomentovat