pondělí 29. února 2016

Nebezpečí autosedaček s pultíkem

O autosedačkách s pultíkem jsem psala nedávno zde. Bylo to hlavně o nebezpečí vyklouznutí dítěte ze sedačky při převrácení auta na střechu. Provedla jsem hlubší průzkum a našla jsem další informace, které už jsou vážnější. Aby bylo jasno, nejbezpečnější je vždycky cestování proti směru jízdy. Důvody a více informací najdete v mém článku zde.

Autosedačky s pultíkem byly dříve velmi populární, ale v 90. letech skoro vymizely. V poslední době se zase vrací a jsou velmi dobře hodnocené spotřebitelskými testy. Výrobci tvrdí, že mají menší riziko zranění krku při čelním nárazu než autosedačky s pásy. Jenže podle dat ze skutečných nehod dochází u autosedaček s pultíkem ke zranění v dolní oblasti krku, přičemž figuríny Q1 (odpovídající ročnímu dítěti) při testování měří síly působící jenom na horní oblast krku. Větší bezpečnost vzhledem k úrazům hlavy nebyla prokázána. (Zdroj zde)


Vyklouznutí 


Autosedačky s pultíkem se pravidelně umisťují na prvních místech testů jako ADAC nebo dTestu. Jenže tohle jejich testování probíhá na takovém modelu auta, které je pevně připoutané k zemi na kolejnicích. Opravdové auto totiž když čelně narazí, tak se mu pak zvedne zadní část nahoru a dopředu. A v tomto momentu může dítě vyklouznout ze sedačky.

Test EuroNCAP v reálném autěTest podle ADAC na vozíku


Tady jsou obrázky ze studie (odkaz zdeUNECE. Testovali znovu auta, která už dříve prošla testovaním EuroNCAP s nejlepšími výsledky. Podle protokolu EuroNCAP a v jejich laboratořích. A vzali autosedačky s pultíkem, které dostaly velmi dobré hodnocení ve spotřebitelském testu Stiftung Warentest (test.de), což je partner ADAC i dTestu, v roce 2013. EuroNCAP kromě čelního nárazu testuje také náraz s 40% přesahem, spotřebitelský test ne. (Reálně je častější čelní náraz s částečným překryvem než náraz celou čelní plochou.) Při tomto testu došlo opakovaně k vyklouznutí figuríny a k nárazu hlavou do stropu, podívejte se na obrázky.

Dva různé typy figurín, obě odpovídají 1,5 ročnímu dítěti.


Série obrázků s figurínou Q1 (roční dítě) s pultíkem a Q3 (tříleté) s pásy.

Figurína Q1 odpovídá ročnímu dítěti, Q3 tříletému. Q1 vyklouznul a praštil se hlavou o strop. Q3 taky a tlak na jeho břicho byl asi třikrát vyšší než je přípustný limit.(zdroj zde)
Q1 figurína vyletěla ze sedačky s pultíkem.

Stejné auto, stejný test, Q3 figurína vyklouzla ze sedačky a praštila se hlavou o strop.

Q3 vyklouznul ze sedačky a praštil se hlavou o stop. Q1 vyklouznul.

Závěr z tohoto testování tedy je, že autosedačky s pultíkem mají vážné bazpečnostní problémy v nejčastějších nehodách, což je čelní náraz (respektive čelní náraz s částečným překryvem.) Může dojít k vyklounutí dítěte ze sedačky. Přitom udržení dítěte v sedačce je její základní a nejdůležitější funkcí.

Výsledky studie:
Figuríny 1 nebo 1,5 ročního dítěte

 • Q1,5 vyklouznutí (trup mimo sedačku)
 • Q1 úplné vyklouznutí ze sedačky
 • Q1 částečné vyklouznutí s úderem do hlavy o strop nebo o vedlejší autosedačku

Figurína tříletého dítěte:

 • vyklouznutí ze sedačky
 • úder hlavou o strop
 • tlak na břicho vyšší než stanovený limit


Závěry testování autosedaček s pultíkem v anglickém originále.

Zranění v oblasti břicha a hrudníku


Kromě vyklouznutí je velkým rizikem i zvýšený tlak na břicho, vyšší než je stanovený limit zranění. Limit je 1,13 baru a bylo jim naměřeno až 5-6 barů (zdroj zde). U figurín meších než tříletých se ani tlak na dutinu břišní neměří. Stejně tak stlačení hrudníku překračuje limit zranění pro figuríny ročních i tříletých dětí. Autosedačky s pásy jsou v obou případech pod limitem. Zdroj zde.

Dalším nebezpečím je to, že pultík se nedá přizpůsobit každému dítěti a poloha pultíku se nemění s tím, jak dítě roste. Takže není v té výšce, kde by měl ideálně být. Malé a hubené děti můžou mít pultík v úrovni prsou. Při nárazu tak pultík zadrží trup dítěte a dopředu jde jen hlava. Dítě se praští hlavou o pultík, což může mít za následem poranění hlavy, síla působící na krk je příliš velká a může dojít k jeho poranění a tlak na hrudník je velký natolik, že může dojít k zlomení žeber a poranění orgánů v hrudním koši. Naopak u velkých a obézních dětí působí většina tlaku na dutinu břišní a může tak docházet k poranění vnitřních orgánů.

Závěr


Překlad závěru této studie: Není jasné, jaké budou následky současného návratu autosedaček s pultem. Nebyly zjištěny žádné jasné výhody a naopak byly nalezeny potenciální rizika. Zároveň není jasné, jestli současné testování poskytuje dostačující informace o reálné situaci. Je tedy třeba opatrnosti s těmito systémy a dále je zkoumat.

Takže autosedačky s pultíkem nemají prokazatelné výhody oproti autosedačkám s pásy. Nejsou lepší pro hlavu a krk. Navíc je u nich vyšší riziko vyklouznutí, zranění břicha a zranění hrudníku. Přesto lidi tyto autosedačky kupují s vírou, že jsou nejbezpečnější. Protože mají nejlepší hodnocení podle spotřebitelských testů.

Jak je to možné? Jak je možné, že nám tvrdí, že jsou nejbezpečnější, když mají tolik rizik? Proč mají kritéria nastavená tak, že vlastně neukazují reálnou situaci? A je možné, že by firmy vyráběly autosedačky s cílem, aby vyhrály spotřebitelské testy a tím pádem aby se nejlépe prodávaly? Že by pro ně byl důležitější úspěch v těchto testech než skutečná bezpečnost?

Mimochodem tady je jedno video z testů EuroNCAP, kde jsou obě děti v autosedačkách proti směru jízdy.

26 komentářů:

 1. Díky za tento článek!

  OdpovědětVymazat
 2. Koupila jsem autosedačku s pultíkem Cybex Juno fix, tedy kategorie 9 - 18 kg. Váhala jsem díky tomuto článku, ale nakonec jsem ji vzala. A jedna z prvních věcí, co jsem zkoušela, byla vytáhnout připoutané dítě ze sedačky. Nejde to. Krom toho, že dítě drží pultík, ho drží o opěrka hlavy, přes kterou nedostanu ramena. Ani když jsem ho zkusila přiklonit k sobě, nevytáhla jsem ho. A podotýkám, že jsem dítěti nesundala bundu, díky které by mělo snáz vyklouznout. Dítě váží necelých 10 kg, měří skoro 80 cm. Nedovedu si představit, že by vyklouzlo při nehodě tak snadno, jako na těch videích. Navíc zastávám názor, že pultík snižuje riziko špatného připoutání, neboť spousta rodičů pásy autosedačky pořádně nedotahuje a dítě z nich pak může při nehodě vyletět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenže člověk nedokáže vyvinout takovou sílu, jaká působí na dítě v případě nehody, i kdybyste byla vzpěračka těžké váhy:) Ale samozřejmě je to váš názor, můj názor je, že mnohem bezpečnější než všechny ostatní jsou autosedačky proti směru jízdy. To, že lidi nedotahují správně pásy, je pravda, ale když o tom víte, není to nic složitého, dělat to správně. Tereza

   Vymazat
  2. Jako proc to sem píšete? Přečtete si o tom, že dítě v protisměru má byt minimálne do 4 let a stejne koupite posměrnou ještě s pultíkem a pak ji tady vychvalujete! Přeji Vám všechny cesty bez nehod.

   Vymazat
 3. Mame kiddy s isofixem a pultikem a delali jsme test kdy se auto prevraci jako pri nehode na strechu. Maly 10kilo mi z tama nevypadl. Jak je to jen mozne? Ze by nahoda? Tento clanek neni seriozni dle meho nazoru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy jste prevraceli rychle jedoucí auto s dítětem uvnitř na střechu? :) Asi jste zkoušeli otočit autosedačku vzhůru nohama, takhle podobně se testují autosedačky, aby vůbec prošly homologací. Ale to neříká vůbec nic o nehodách, které jsou popisovány v těchto studiích. Každopádně já vás vůbec nenutím tomu slepě věřit, berte to jako podnět pro zjišťování více informací na různých místech... Tereza

   Vymazat
  2. jako nechápu. vidíte video a řeknete, že článek není seriózní? to si jako myslíte, že je to nějaký filmový trik?

   Vymazat
 4. Děkuju za článek, objednala jsem si sironu M2, sice drahá, ale dítě je nejcennější, co mám.

  OdpovědětVymazat
 5. Posílali jste svoje zjištění k vyjádření do dTestu? Jaká je jejich odpověď?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poslal a odpověď je zhruba jak jsem si myslel a věřím jim. Tyhle konspirační teorie, že dTest lže, ADAC lže a někdo našel tu jedinou správnou pravdu....to je stále častější a někdy je to už i sofistikovanější jako v tomto případě. Netvrdím ale samozřejmě, že protisměrná sedačka není nejlepší. Na druhou stranu zohledňuji i sociální kontakt s dítětem, které by se nám v tom prostě zbláznilo. Mám Kiddy Phoenixfix 3 a věřím ADACU.

   Níže dTest:

   Dobrý den,

   děkujeme za Váš dotaz.
   Vzhledem k množícím se dotazům na pultíkové sedačky jsme tento typ diskutovali s odborníky z ADAC – i oni se setkali s obavami spotřebitelů ve spojení se sedačkami vybavenými pultíkem. V Německu (a zřejmě i v jiných zemích) již delší dobu probíhá mediální kampaň informující o údajných bezpečnostních nedostatcích tohoto typu dětských zádržných systémů, z nichž některé si ve spotřebitelských testech vedly velmi dobře nebo dobře.
   Zjistilo se, že některá velká média byla kontaktována konkurenčními výrobci autosedaček, kteří se obávali snížení prodejů.
   V průběhu testů nebylo prokázáno, že by pultíkové autosedačky přinášely větší rizika než systémy s klasickým poutáním dítěte. Tyto výsledky byly potvrzeny analýzou statistik nehodovosti.
   Společně se spřízněnými spotřebitelskými organizacemi a autoklubem ADAC necháváme autosedačky testovat v čelních a bočních nárazových zkouškách simulujících více než 90 % dopravních nehod. Ve vzácných a nešťastných případech, kdy dojde k převrácení vozu přes střechu, podle oslovených odborníků není možné tvrdit, že by dítě bylo bezpečněji upevněné v klasické autosedačce.
   Argumentace o nezdvižení zádi vozu při crashtestu v tomto ohledu není platná – důležité jsou síly vzniklé přímo při nárazu, nedá se čekat, že by při tak velké deceleraci došlo k podklouznutí.
   Po bezpečnostní stránce by tedy tento typ sedaček neměl představovat problém – jelikož je ale každé dítě jiné, může se stát, že jednomu pultík nebude vůbec vadit, zatímco jiné se nebude cítit komfortně.
   Nemůžeme souhlasit s kritikou autoklubu ADAC, který má s testy autosedaček největší zkušenosti ze všech evropských institucí, zkouší je už prakticky půl století. A vzhledem k jeho řízení skutečně není možné, aby se šlo na ruku výrobcům. Naopak, na základě testů docházelo ke zpřísňování homologačních zkoušek a někteří výrobci po odhalení bezpečnostních nedostatků zcela ukončili svou činnost.

   Snad Vám bude naše odpověď k užitku.
   Přejeme Vám příjemný den.

   Vymazat
 6. Já snad žasnu. Opravdu si maminky myslíte, že když se vám nepodaří dítě vytáhnout ze sedačky, že tak bude dítě držet i v případě nehody?! víte jaká síla tam vzniká?!!! že kolikrát i třeba přes 200kg?!!! To snad není možné :-D :-D :-D

  OdpovědětVymazat
 7. Když se podívám na foto z testů, tak hned vidím, že je něco špatně. Figurína ma pultík skoro v úrovní pasu, což je blbost. Máme 20 měsíční dceru a pultík má o hodně výše řekla bych v úrovni prsou. Mam cybex palas fix 2, takže buď jde o jinou značku a nebo nekalou soutěž.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toto je podle vás úroveň pasu ? Obr. 3 https://2.bp.blogspot.com/-673Qy9esflA/Vs3HHxcNZ4I/AAAAAAAAAeU/JDgMUYDqKqg/s640/Sni%25CC%2581mek%2Bobrazovky%2B2016-02-21%2Bv%25C2%25A015.36.27.png

   Vymazat
 8. Věřte, že jsem viděl za 17 let služby mnoho a mohu potvrdit,že pult je v reálu mnohem bezpečnější než tvrdíte. Z mého pohledu je tento článek zavádějící. Minimálně jedna firma dělá svoje vlastní přísné vývojové testy a mohu říct, že jejich sedačky s pultem opravdu patří ke spičce na trhu.

  OdpovědětVymazat
 9. pultík je voľný a ten bezpečnostný pás je zle zapnutý na sedačke....ako by to dopadlo ak by bolo dieťa pripevnené správne. Každá autosedačka je nebezpečná ak je v nej dieťa takto zle pripútané.

  OdpovědětVymazat
 10. Vážení, to co tady píšete je sice hezké, ale jsou to pouze amatérské názory založené na úplně nesmyslných předpokladech. V první řadě je tady přetížení, které působí při nárazu. V rychlosti 60km/h je to až 10G, což znamená, že čtyřkilová dětská hlavička váží 40kg a je vržena vpřed rychlostí rovnou zrychlení. V tomto případě zpomalení, což je zrychlení s mínusovým znaménkem. Z toho snadno vypočítáte moment hybnosti a zjistíte, že vzniklou sílu nemá šanci udržet ani dospělý člověk. Kdo jste zažil náraz v rychlosti např. 30km/h, potvrdíte, že to je strašná rána. Jaký vliv má takový pohyb na nevyvinutou krční páteř a slabý svalový korzet si řekněte sami. K tomu přidejte ránu, jako když praštíte dítě baseballovou pálkou do břicha (tak působí tlak relativně úzkého pultíku na měkkou břišní krajinu). A teď to srovnejte s protisměrnou sedačkou, kde je náraz rozložen do plochy celé zádové desky a hlava je opřená. Síly zde působící jsou o několik řádů nižší a hlavně působí rozložené do pevné opory v celé ploše. Navíc udržet dítě tak, aby nevyklouzlo nahoru je poměrně snadné a může způsobit maximálně modřiny na ramínkách. Pokud nechápete o čem mluvím, zkuste se udeřit hranou krájecího prkénka do tvrdé kosti a potom to samé udělejte plochou stranou. A hlavně používejte mozek. Tohle přece není tak složité odvodit pouhým selským rozumem...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Pokud chcete alespoň vzdáleně pochopit, jaké síly působí na dětskou hlavičku (poměrně velká a těžká vzhledem k velikosti těla), zkuste si na hlavu nasadit motocyklovou přilbu a zatížit jí cca pěti kilogramy zátěže. Potom na suchém parkovišti naplno zadupněte brzdy v autě bez ABS. Spolehněte se, že si velmi nepříjemně ublížíte. A to náraz čekáte a můžete na něj reagovat. Malé dítě v žádném případě reagovat nemůže, má hodně těžkou hlavu a málo vyvinuté svaly kolem páteře a krční obratle. Posměrná sedačka s pultem je naprostá vražda, posměrka s pětibodovým pásem výrazně lepší, ale kvalitní protisměrná sedačka prostě nemá konkurenci. Důkaz - zřejmě nejkomplexnější test autosedaček (švédský Plus Test) nemá šanci získat posměrná sedačka. A proč? Z několika důvodů. Na měkké části tělíčka (hlavně u pultíku na břišní krajinu) působí síly výrazně převyšující odolnost vnitřních tkání. Jak někdo píše výš - je to jako když udeříte dítě baseballovou pálkou do břicha. Dalším důvodem je u pultíkové sedačky velká pravděpodobnost vypadnutí dítěte ze sedačky při otočení auta na bok, nebo na střechu. Zapomeňte na to, že vyvinete prostým tahem stejnou sílu, jaké působí při nehodě. Ani řádově se nedostanete na stejné hodnoty. Stačí se podívat, co udělají ruce a nohy při crashtestu. A třetí a zřejmě hlavní důvod je rozložení všech sil do poměrně velké plochy zad a hlavy při zapření o opěrák protisměrky. Zkuste se do ruky udeřit stejnou silou tenkou tyčí (prutem), nebo plochým předmětem. V prvním případě proseknete kůži a poškození tkáně je hodně bolestivé. Ve druhém případě utržíte maximálně modřinu. Lidé - používejte mozek a zkuste se zeptat na to, jaké síly působí při nehodě někoho, kdo tuší něco o fyzice. Zjistíte, že síly působící na toho bezbranného tvorečka jsou tak obludné, že se Vám o tom nezdálo. A když kupujete sedačku, nechte si poradit od odborníků. Pro kotletu si nepůjdete do zverimexu, tak sedačky nekupujte v Lidlu.

   Vymazat
 11. Níže dTest:

  Dobrý den,

  děkujeme za Váš dotaz.
  Vzhledem k množícím se dotazům na pultíkové sedačky jsme tento typ diskutovali s odborníky z ADAC – i oni se setkali s obavami spotřebitelů ve spojení se sedačkami vybavenými pultíkem. V Německu (a zřejmě i v jiných zemích) již delší dobu probíhá mediální kampaň informující o údajných bezpečnostních nedostatcích tohoto typu dětských zádržných systémů, z nichž některé si ve spotřebitelských testech vedly velmi dobře nebo dobře.
  Zjistilo se, že některá velká média byla kontaktována konkurenčními výrobci autosedaček, kteří se obávali snížení prodejů.
  V průběhu testů nebylo prokázáno, že by pultíkové autosedačky přinášely větší rizika než systémy s klasickým poutáním dítěte. Tyto výsledky byly potvrzeny analýzou statistik nehodovosti.
  Společně se spřízněnými spotřebitelskými organizacemi a autoklubem ADAC necháváme autosedačky testovat v čelních a bočních nárazových zkouškách simulujících více než 90 % dopravních nehod. Ve vzácných a nešťastných případech, kdy dojde k převrácení vozu přes střechu, podle oslovených odborníků není možné tvrdit, že by dítě bylo bezpečněji upevněné v klasické autosedačce.
  Argumentace o nezdvižení zádi vozu při crashtestu v tomto ohledu není platná – důležité jsou síly vzniklé přímo při nárazu, nedá se čekat, že by při tak velké deceleraci došlo k podklouznutí.
  Po bezpečnostní stránce by tedy tento typ sedaček neměl představovat problém – jelikož je ale každé dítě jiné, může se stát, že jednomu pultík nebude vůbec vadit, zatímco jiné se nebude cítit komfortně.
  Nemůžeme souhlasit s kritikou autoklubu ADAC, který má s testy autosedaček největší zkušenosti ze všech evropských institucí, zkouší je už prakticky půl století. A vzhledem k jeho řízení skutečně není možné, aby se šlo na ruku výrobcům. Naopak, na základě testů docházelo ke zpřísňování homologačních zkoušek a někteří výrobci po odhalení bezpečnostních nedostatků zcela ukončili svou činnost.

  Snad Vám bude naše odpověď k užitku.
  Přejeme Vám příjemný den.

  OdpovědětVymazat
 12. Jak vidím některé komentáře ve stylu "zkoušel jsem dítě vytáhnout a nešlo to" - tak to je přesně ten typ lidí, kteří se nepoutají, protože "dají ruce před sebe" a nebo se "budou držet volantu". Takovým přeji celý život bez nehod, protože jakmile k nějaké dojde, tak se rozbijí o vnitřek auta.
  To jste lidi neměli na základce fyziku? Při nehodě i v blbé 50km rychlosti, vlaje jak hadrová panenka i dospělý člověk, natož dítě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mě to napadlo. A určitě se takoví lidé nemůžou ani opřít o auto, protože by ho totálně sešrotovali na odpis o.O

   Vymazat
 13. No, ono to nebude tak hrozné. Výrobci jsou zlí, vyrábějí nebezpečné sedačky. Testy jsou nedokonalé a špatné. :-D
  Dítě budu vozit proti směru, co jen půjde. Až budu muset dát po směru, nebudu se bát použít i pultík.

  OdpovědětVymazat
 14. A teď co dělat, když nemám auto s isofixem, nemohu tedy umístit do auta bázi, která umožňuje umístit sedačku proti směru. V partnerově služebním autě isofix je, tam chci protisměrnou sedačku. To používáme na delší trasy. Ale v mém starším autě tato možnost není, musím tedy pořídit druhou sedačku po směru jízdy. Pak je lepší pultík, nebo tedy klasický 5ti bodový pás? Vajíčko šlo upevnit jak do isofixu, tak pásem. U sedaček pro vetší děti, které jsou protisměru toto však nejde...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máme sedačku Klippan Triofix. Ta může být použita jako protisměrná a základna se přitom u ní dá připoutat i klasickým tříbodovým pásem, takže vůbec není potřeba isofix. Tak třeba by to vyřešilo váš problém.

   Vymazat
 15. Proč myslíte, že to nejde? Je přeci spousta autosedaček protismernych na pás...

  OdpovědětVymazat